BLOG
Dzielenie się wiedzą jest nieodłącznym elementem w zawodzie behawiorysty zwierząt. Nigdy dotąd nie było też tak proste, dzięki możliwościom jakie daje internet i social media. Dzięki możliwości edukowania budujesz wizerunek, dajesz wartość i pokazujesz siebie w roli eksperta. Jest jednak haczyk - Twoja grupa odbiorców. Czy zastanawiasz się czasem, dla kogo publikujesz? Kto tak naprawdę czyta i kto potrzebuje Twoich treści?
Sposób w jaki dbamy o nasze koty jest medianą uczuć, jakimi je darzymy, wiedzy którą posiadamy na temat opieki nad nimi oraz intencji dawania im tego, co w naszej ocenie najlepsze - by niczego im nie brakowało. Co zatem może pójść nie tak?
Frustracja jest jak nóż. Można posmarować nim chleb, ale też zrobić komuś krzywdę. W emocjonalnym systemie kota ma także dwojakie znaczenie: motywuje do działania i pomaga unikać zagrożeń. To dość ważny schemat, ponieważ pozwala na właściwe określanie kontekstu kocich zachowań. Inne metody działania obierze kot głodny a inne, kot przerażony, czy znudzony. I chociaż sposoby radzenia sobie z uczuciem frustracji są bardzo indywidualne, warto się nad nimi pochylić po to, aby skuteczniej wpływać na kocie zachowania.
Syndrom falującej skóry (ang. FHS - Feline Hyperestesia Syndrome), nazywany też hiperestezją, przeczulicą i padaczką psychomotoryczną. Jest zaburzeniem o niejednorodnym podłożu, które wciąż jest badane i nie funkcjonuje jako samodzielna jednostka chorobowa. FHS to pewien zespół kocich zachowań, które występują w różnym stopniu nasilenia i z punktu widzenia opiekuna są pewną anomalią. Poniekąd słusznie. Etiologia zaburzenia nie została dotąd jednoznacznie określona.